Van több gondolatom erről. Természetesen nem tudósos, kutatós, hanem tapasztalati tényeket írok.
1. Először is a köhögés fajtája számít:
a, Száraz, torokból kaparó vagy kissé mélyebbről jövő, de improduktív, váladékot nem felhozó köhögés vagy köhögőroham. Általában krupp, fertőzés kezdete, illetve lezajlása után visszamaradott lehet az ilyen köhögés. Ilyenkor javasolt a köhögéscsillapító, kicsiknek Sinecod, nagyobbaknak is lehet Sinecod, illetve 3 éves kortól Erigon szirup.
b, Hurutos, váladékot felhozó köhögés. Általában mélyebbről jön, és több-kevesebb köpet produkálásával jár. Van, hogy érezni, fel akar szakadni, de nem tud, ilyenkor javasolt köptető adása.
Két nagy típusa van (a gyógynövényes többkomponensű oldatokat nem szeretem, nem szoktam javasolni kicsiknek, nehezen kiszámítható a hatása):
- ACC, acetilcisztein típusú: a sűrű, letapadt váladékot elfolyósítja, ezért könnyebb kiköhögni
- Mucopront, carbocisztein típusú: a nyálkahártya erre szolgáló sejtjeit fokozott váladéktermelésre ösztönzi, ezáltal hígítja a légúti váladékot, és a benne nyüzsgő kórokozók sűrűsége is csökken, a kiköhögés gyorsabb, könnyebb. Ez utóbbi mindenhol fokozza a váladéktermelést, gyakran okozhat hányingert, hányást is.
Az azonnali, rutinszerű köptetőadással több gondom is van: anyuka hogy állapítja meg, hogy a légút melyik részén van váladék? Ezenkívül ha orrfolyás van, de a mélyebb légutak tiszták, az adott köptető sokszorosára fokozza az orrváladékot IS, amit lenyel, a légutakba porlasztódik, lefolyik a hátsó garatfalon, és sajnos akár a fertőzést is mélyebbre viheti.
Gyakori a garatban liftező váladék visszhangja a tüdőben, amitől megijednek, hogy hörög a gyerek, holott a tüdő valójában tiszta.
Tehát ha itinert szeretnék adni, a fő csapásirány inkább az, hogy a kis gyakorlattal felismerhető száraz köhögést, ha rohamokban jön, az éjszakai nyugalmat nagyon zavarja, csillapíthatjuk köhögéscsillapítóval, míg a köptető rutinszerű adása a mostaninál jobban meggondolandó, illetve tüdőhallgatással csekkolandó, van-e a mély légutakban váladék, melynek kiköhögése segítséget igényel.
Ez utóbbi leírás alól kivétel a kruppos roham, mely külön elbírálás alá esik.
A kicsik nagyon gyakran amiatt köhögnek, hogy az orrváladék hátul a garatfalon csorog és ingerli a garatot. Erre az érösszehúzó ÉS nyákoldó hatású orrspray-k jók, 6-8 hónapos kortól már van rá készítmény, ezeket és az orrszívást javaslom, ne a köptetőt, magyarázat feljebb.
A többféle hatásmechanizmusú köptetők különböző hatásait érdemes kihasználni, és tudni, nem csereszabatosak, valamint azt is, hogy többféle antibiotikum felszívódását zavarják, ezért időben eltolva érdemes adni őket.
A “taknya-nyála egybe” gyerek esetén nálam bevált, hogy az éjszakai nyugalom érdekében kap köhögéscsillapítót, ha éjjel felriad köhögésre, akár ismételve is, majd reggel, az első pohár vízzel ACC típusú köptetőt, éhgyomorra, hogy az éjjel felgyűlt, és lerakódott légúti váladék kijöjjön.
Fontos még, hogy bármilyen köptetőt is választunk, az adagolása úgy történjen, hogy késő délután kapja az utolsó adagot, ne este, lefekvéskor, hogy a köhögéstől ne tudjon aludni.